Czym są sprężarki i jakim sposobem działają?

      Brak komentarzy do Czym są sprężarki i jakim sposobem działają?

Sprężarki to sprzęty, z jakimi napotykamy się niejednokrotnie. Są obecne w wielu zakładach przemysłowych, i w każdym, normalnym mieszkaniu! Wentylator, lodówka czy elektroluks… To jedynie drobne przykłady. Newralgicznym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Niekiedy pożądany jest wynik wymuszenia przepływu medium. Możemy również swobodnie zmienić temperaturę i gęstość określonego czynnika. Jak dostrzega się, sprężarki są sprzętami zdolnymi do zmieniania jednej odmiany energii w drugą. Na wlocie do pojemnika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Oznaczamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a następnie sprężone. To właśnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz maszyny. Ciśnienie na wylocie musi mieć o wiele większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie oswobodzi się ze zbiornika. Wybitnie znaczącym szczegółem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują ogromne straty energii w postaci ciepła. Wobec tego niebezużyteczna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania sprzętu, a nawet jej zniszczenia! 

Opis działania sprężarki

Obowiązkiem sprężarki jest podwyższenie ciśnienia wskazanego gazu. Taki efekt oznaczamy sprężaniem. Gazy mają luźną budowę molekularną. Dlatego tak swobodnie zmienić ich kształt oraz pojemność. Wymaga to jednak dużych nakładów energii. Wykorzystuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Tudzież wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez słusznego systemu chłodzenia, sprężarka bardzo ekspresowo uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz pozostaje zassany. Tuż przy otworze panuje ciśnienie ssawne, nieco niższe od atmosferycznego. Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest wybitnie duże. To właśnie dzięki temu czynnik jest szybko przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje parę innych wyników. 

Następuje zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Ciałka gazu zostają wybitnie stłoczone. Tudzież za pomocą chłodnicy nadzorujemy uwalniane ciepło. 

Możliwe jest też wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator intensyfikuje ruch powietrza w wyznaczonym kierunku.

Zobacz także: sprężarki śrubowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *